Világszemle

Rubint Réka védelmében – avagy a női hisztiről

Nem érdekel a Norbi update, és az sem, amit üzleti vagy életmód viteli szinten Schobert Norbi és Rubint Réka művel. Nem kritizálni akarom őket, csupán nem én vagyok a célközönség. Ezt csak azért írom le, mert tulajdonképpen a teljes érdektelenség pártatlansága lengett körül, mikor arról olvastam, hogy Rubint Réka hisztizett.

Kíváncsi voltam.

Mit vártam?

Ezt!

Mert egy gyerek hisztizik.

Tehát mikor egy felnőtt embert (nőt, vagy férfit, teljesen mindegy) hisztizéssel vádolnak, az az egyik legnagyobb sértés. Mert infantilis személlyé minősítjük. Mert azt mondjuk, az értelmi szintje egyenlő egy 3-4 évessel. Nem tudja magát kifejezni, nem tud értelmes, összefüggő módon elmondani dolgokat. A hiszti kifejezés azt is sugallja, hogy nem tudjuk megérteni mi baja van. Mert egy gyereknél is csak találgatunk. Tudjuk mi váltotta ki a hisztit, de azt nem, hogy mi játszódik le a fejében, mert nem tudja elmondani, nincs rá szókincse.

Ez nem hiszti!

Rékának fogalmazásilag volt néhány melléfogása, de attól, hogy azt mondta „Jókor, jó időben”, még nem kell teljesen lealázni. Nem nyelvtan órát tartott, hanem a saját tapasztalatairól beszélt.

És mi volt az, ami a Velvet újságíróját annyira megbotránkoztatta? Én csak ma reggel olvastam, sokan biztos már előttem is, de menjünk át a fő dolgokon.

„Beleszülettem egy ilyen kétkezi munkával dolgozó, igazi parasztcsaládba. Apukám agrármérnök volt, TSZ elnök, az anyukám pedig szintén a mezőgazdaságban dolgozott.”

Vagyis Rubint Réka szerint a kétkezi munkás = agrármérnök – irja a Velvet.

„Tudjátok, hogy jókor, jó időben lenni mit jelent? Azt jelenti, hogy elhatározom, megcsinálom, belefektetek minden erőt és energiát, hogy aztán fel tudjam mutatni magamnak. Szóval én nem voltam jókor, jó időben. Egyetlen egy szempontból jókor, jó időben és nagyon jó családba születtem. Tudjátok, hogy miért? Mert a munka iránti tiszteletet az emberek iránti alázatot, a mérhetetlen erőt, amit a szüleimtől megtanultam, azt ott szívtam magamba. Nem az anyatejjel, mert egy napig sem szoptam, de mégis felnőttem. Tápszerrel! És éppen ezért nagyon fontos a szülői minta.„

Később szülei elváltak, mert az apja rátelepedett az anyjára, és nem hagyta kibontakozni, meg hajat festeni. – Köszönjük az összegzést Velvet!

Ok, néhány dolgot kicsit nehéz követni, de szerintem családjával kapcsolatban csak azt akarta mondani, hogy hagyományosabb felállás volt foglalkozásokat tekintve. Azért egy agrármérnök kicsit távol áll a média szereptől és fitnesz edzőségtől. Az meg egy durva csonkítása Réka családi hátterének, hogy anyukája azért érezte úgy, hogy rátelepedtek, mert nem engedték hajat festeni. És tudod mit, még ha csak ez lett volna az ok, akkor is joga van hozzá, hogy így lássa a dolgot; elvégre is az ő fejéről van szó.

„Amikor kismama lettem a Larával, azt mondta (Schobert), hogy akkor innentől kezdve maradj itthon, van nekem pénzem, majd eltartalak. Te csak neveld a Larát! […] Szerette volna, ha úgy élek, ahogy ő szeretné. Ebből jött egy nagyon kemény tíz éves vita. Körülbelül eddig tartott, amíg kiálltam önmagamért. Ilyenkor jönnek a kiskapuk. Hogy hogyan ne sértsd meg, és hogyan érd el azt nála, hogy tedd a szájába azokat a mondatokat, mintha ő találta volna ki.”

Nagy bátorság kell ahhoz is, hogy valaki bevállalja, hogy nem az anyaságban látja magát kiteljesedni. Én megértem, hogy ő menni akart a saját álmai után és úgy érezte Norbi, ha merő jóakarásból is, de visszafogja. Szerintem csak arra mutatott rá, hogy egy kapcsolat lehet teljesen jól működő akkor is, ha van egyfajta belső feszültség a háttérben. Igaz, hogy párja nem volt lelkes, sőt azt akarta, hogy Réka otthon maradjon, de nem is akadályozta meg benne, hogy a tettek mezejére lépjen. Igen, Norbi háta mögött kezdett bele az oktatásba, de gondolom azóta nincs ezzel gond.

Házasságban élni nem egy harmóniasziget, néha igenis az egók harca. Így vagy úgy, de vannak viták, nézetbeli különbségek, van „csendes háztartás”. Attól még működhet a dolog. A lényeg, hogy mindkét fél elkötelezett legyen a másik felé, és akarja megoldani a dolgokat.

Réka nem hülyézte férjét egy szóval sem, csak a házasságon belüli politikáról beszélt nyíltan. Ennyi a bűne. Nem mondott semmi negatívumot Norbival kapcsolatban, csak leírta a helyzetet amiben találták magukat, és megosztotta ezzel kapcsolatos érzéseit.

Az egész előadásból nekem az jött le, – mármint a Velvet cikkét olvasva, – hogy az anyaságot többféle képen is meg lehet élni. Hogy nem szabad feladni önmagad egy kapcsolat javára, és igenis menned kell; hajtani saját céljaidat, hogy teljes életet élj. Sok mindent lehet mondani Rubint Rékára, de hogy sikeres, azt mindenképp el kell ismerni.

Ha Réka őszintesége hisztinek minősül, akkor hajrá, hisztizzünk minden többet! De én inkább bátorságnak, és igenis ihletadónak tartom.

Rajongó lettem? Aligha, mert nem fogom aktívan követni a vele kapcsolatos híreket. De van egy angol mondás: „Give credit when credit is due.”

„Meg kell adni az elismerést annak, aki rászolgált.”

Még valami a Velvet-tel kapcsolatban!

Hillary Clinton-nak, van egy nagyon jó mondása:
„Nem kell egy nővel egyet értened, de a külsejét kritizálni – a mondanivalója, vagy tettei helyett – nem tesz jót senkinek; legkevésbé neked. Sértegetni egy nőt a külseje miatt, mikor annak semmi köze az adott témához csak a felfogóképesség, a magasabb szintű gondolkodás hiányát mutatja. Lehet, hogy Te azt gondolod a nő ronda, de mindenki más azt gondolja Te egy idióta vagy.”

Ide vág, mert Velvet oldalán a következő cím is megtalálható: „Rubint Réka rettenetesen néz ki”. Igaz, ez egy régebbi cikk, de engem felháborít. (És nem én kerestem, mindkét írás a Facebook-on volt az orrom alá nyomva.)

„Schobert Norbert felesége a TV2 Aktív című műsorában beszélt arról, hogy az influenzajárványra vitaminokkal, meg sporttal készíti fel családját, de a lényeg nem ez, hanem az, ahogy kinézett.” – Írta a Velvet.

Hol élünk?

Na még szép, hogy az a lényeg, amit az ezzel kapcsolatos interjúban mondott. Nem szépségversenybe nevezett be, hanem a véleményét ment hangoztatni. Vagy csak akkor érdemes egy nőre hallgatni, ha előtte órákat töltött a sminkeléssel? Én két gyerek mellett örülök, ha a zuhanyba bejutok!

Emlékszünk még Tina Fey viccére a 2014-es Golden Globe átadóról?

„Steve Carell átalakulása két órát vett igénybe a Foxcatcher-beli szerepére. Csak összehasonlításként nekem három óráig tartott, míg felkészültem a mai nőként való szereplésre.”

Könyörgöm, lépjünk már túl ezen!

 

Képek forrásához katt a képre.

Tovább “A női hisztiről képekben” bejegyzéshez.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!