Egy esküvő körül annyi mindent kell szervezni, rengeteg emberre odafigyelni, hogy néha teljesen rábízzuk magunkat a fotósra. Könnyebb, egyszerűbb, és joggal feltételezzük, hogy ha már kiválasztottuk az illetőt, akkor számíthatunk szakmai tudására. Arra, hogy a lehető legjobbat fogja kihozni a napból.
DE! És ez egy hatalmas DE! Van, aki csalódást okoz, és utólag sajnos hiába okos az ember. Gondoltam megosztok egy-két tuti tippet, hogyan lehet a legtöbb bakit elkerülni. Hozzáteszem, én nem fotós vagyok, de nagyon sok visszajelzést hallottam, rengeteg tapasztalat cserében vettem részt, és bőven van fotós ismerősöm is; tehát valós háttere van mindennek amit leírok.
Buktatók:
- Nem minden fotós szeret esküvőket fényképezni! Számomra meglepő, mert szerves része az általános fotózás mesterségének. Sőt, merem állítani fő megélhetés is a legtöbb fotóműhellyel rendelkező szakmabelinek. Nyilvánvalóan mindenkinek más az érdeklődési köre, de én annyira, de annyira hálás lennék, ha az, akit ez nem érdekel, simán csak ne vállalna ilyen eseményeket. Persze a pénz nekik is kell. És a mai világban, amikor mindenki szeret fotózni, és az amatőrök is egyre jobbak, egy esküvő azon kevés alkalmak egyike, amikor még hajlandóak vagyunk fizetni a szolgáltatásért.
- Olyan fotós is van, akit érdekel a munka, megvan hozzá minden, – jó gép, jó program, idő és elkötelezettség, – viszont nincs fantáziája. Erre rásegíthetsz ha akarsz, de sok munka lesz. Mert neked ez a nap annyira zsúfolt, és izgalmas lesz, hogy az utolsó dolog ami hiányzik, hogy még neked kelljen a fotóst irányítani. Egy igazi profi megjegyzi mit kértél, tudja hogy kell ellazítani, és meglátja a legelőnyösebb beállításokat.
- Sok fotós azt mondja, hogy nem kérnek sokat, és annyi munka van körülötte, hogy kiégnek. Erre az a válaszom, hogy mint minden foglalkozásban, itt is érdemes többet nyújtani, mint amennyiért szerinted fizetnek. Egy szolgáltatást nyújtasz, és soha nem tudhatod mennyi potenciális vevő fordul máshoz a rossz visszhangot követően. Vagy épp ellenkezőleg! Ki fog beajánlani valami sokkal izgalmasabb munkára az esküvői fotók alapján. Elvégre is egy esküvői tömegben sok mindenki jelen van.
Hogyan kerüld el őket:
- Tessék nagyon jól körülnézni a műhelyben. Kérdezz rá az egyes fotókra, hogyan készült, kinek az ötletet volt, és figyeld a válaszokat. Ha a legkisebb kételyed is támad a fotós lelkesedését illetően, tegyél magadnak egy szívességet, és sétálj el az üzlettől! Ha nem érdekli a dolog, nem a te esküvőd lesz a fordulópont, minőségileg pedig nagyon meg fog látszani a csupán rutinból elkészített, de teljes érdektelenségtől zengő munka.
- Néha érdemes egy fiatal, kezdő fotóst megbízni. Nekik sokszor frissebb ötleteik vannak, és jobb a hozzáállásuk. Nem akarok negatív lenni azok felé, akik már évtizedek óta vannak a szakmában, de egy kezdő többnyire jobban igyekszik, mert nevet akar szerezni.
- Egyéb szempontot nézve, figyelj a fotók korszerűségére. Mint a fodrász, a fotósnak is illene lépést tartania a technika fejlődésével és a stílusok változásával. Ugye nem szeretnéd, ha a képek úgy néznének ki, mintha 20 éve készültek volna? Manapság sokkal menőbb az esküvői termekben, templomban, vagy szabad téren fotózni, mint műteremben tölteni az időt. Vannak kivételek, de szerintem kevés fotós tud igazán egyedi, személyre szabott pillanatokat megörökíteni egy kis helyiségben.
- Érdemes a ruhát egy nappal tovább megtartani. Ha nem akarod, hogy a vőlegény az esküvő előtt lásson, akkor másnap is fotózhattok. Inkább szánj rá több időt, mint hogy kapkodni keljen! Ha egy napon esküdtök, és fotóztok, akkor mindent jó előre egyeztess a fotóssal. Hova mentek, mennyi időbe fog telni nem csak a képek készítése, de eljutni a helyre, és visszaérni a vendégekhez.
- Legyen ötleted! Milyen élethelyzeteket szeretnél megörökíteni? Legyen története a fotózásnak? Nem kell extrémbe menned. Gondoltál már arra, hogy egy mezőn fogózkodjatok? Vagy egy szüretelés története, ha késő nyáron van az esküvő? Vagy poros úton? Vagy városi utcán? Elhagyott ipartelepen? Egy kevésbé tipikus színhely nagyon feldobja a végeredményt, és nem csak neked, de a fotósnak is izgalmasabban telik majd az ideje.
- Végül mi az a pillanat, amit okvetlenül meg szeretnél örökíteni? Legyen listád. Tudom, tudom, még erről is? De hidd el később megköszönöd!
Sokat kérünk? Én nem hiszem. Csupán szakmai alázatot, és egy kis tiszteletet. Annak felismerését, hogy az esküvőre szánt összeg jelentős része a fotózásra megy, és életre szóló emlékeket veszünk rajta. Hogy ez nem csak egy darab papír lesz a végén, hanem kép ami a falra kerül, amit gyerekeink, unokáink évtizedekkel később is nosztalgiázva fognak nézni. Ekkora érzelmi befektetésért csak a legjobbat! Nem?
Könnyen megvalósítható ötletek:

Írjatok levelet egymásnak a kapcsolat fontosságáról. Szertartás előtt, tehát még nem láthatjátok egymást.
Bónusz tipp: Mint minden szolgáltatásnál, egyezz meg előre abban, hogy mikorra készülnek el a képek. Nincs annál frusztrálóbb, mint mikor még az esküvő után fél évvel sincs meg az összes kép. Nem csak neked lesz jobb, ha konkrét egyezség van, de a fotóst is motiválni fogja, hogy jobban haladjon a munkával.
Képek forrásához katt a képre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: