Világszemle

Modern kalandorok – Európa vadregényes tájai képekben

 Aki rendszeresen látogatja a blogot annak már biztos feltűnt, hogy imádom a fényképészetet. Nem egy könyv ékeskedik könyvespolcomon ezzel kapcsolatban. Most is egy ajánlót hoztam, ami nagyszerű ajándék lehet bármilyen alkalomra, mert nem csak képekkel ihlet meg, hanem a mögöttük lapuló történetekkel is.

Ahogy mindennapi életünk egyre zsúfoltabb és hektikusabb lesz, egyre inkább szomjazunk a természet nyugalma után. A lenti képek készítői ezt a hívogató érzést követik a világ különböző pontjai felé fordulva. Magányos utazók, akik zord és vadregényes tájakra zarándoloknak, hogy a végtelenség és szépség látványától feltöltődve térjenek haza. Most mi is bepillantást nyerhetünk az ő világukba, gondolataikba, motivációjukba, a modern kalandorok mindennapjaiba.

Megszállott National Geographic rajongóként be kell hogy valljam, eddig nem is nagyon gondoltam volna, hogy Európa ugyanolyan egzotikus tud lenni, mint a világ távolabbi részei. Ha valami könnyen elérhető, akkor néha hajlamosak vagyunk hanyagolni, de a lenti képek motivációt nyújtanak arra, hogy jobban körülnézzek a saját házam táján is. 

Az első tíz kép Európát térképezi fel, a folytatás azonban a világ többi részére is kitekintést nyújt.

Kilian Schönderberger német fotóst a magaslatok és Alpesi tájak zordsága vonzza. Ezt a képet a Saxon Svájci Nemzeti Parkban készítette, amely Drezdától dél-keletre található. A terület mállott sziklaképződményeiről híres – több mint 1000 alakzat található itt.

Kilian Schönberger/Gestalten

 Schönberger színvak, de azt mondja, hogy ez tulajdonképpen előnyére válik. Amikor például erdőt fényképez, nem tud különbséget tenni a zöld és barna különböző árnyalatai között, de ez felszabadítja arra, hogy a természet mintázatára összpontosítson. Színek helyett az alakzatokra figyel. Ezt a lenti Bajorországi erdőben készült képpel szemlélteti.

Kilian Schönberger/Gestalten

 Jotunheimen Norvégia legnépszerűbb nemzeti parkja. A körülbelül 3500 km2-nyi védett terület magába foglalja Norvégia legmagasabb hegységét, vízeséseket, folyókat, tavakat, gleccsereket és völgyeket. Ez a felvétel a Gjende tó felett készült.

Eef de Boeck/Gestalten

 Alastair Humphreys azt akarja, hogy mindenkinek legyen esélye kalandozni. Mikro kalandok néven megjelent könyvét is ennek szentelte. Rövid kirándulásokat és izgalmas ötleteket gyűjtött össze, melyeket akár csak egy hétvége alatt is véghezvihetünk. „Természetben lenni számomra egyszerűséget, lassúságot, frissességet és mozdulatlanságot jelent. – Mindazt, amit egyébként hiányolok a városban zajló mindennapi életemből.”- vallja a fotós. Ez a kép a Skót felvidék Torridon dombvidékén készült.

Alastair Humphreys/Gestalten

 Norvégia a világ legszebb vidékei közé tartozik, de tengerpartjáról nem látunk sok képet. Ezen a képen Jonas Jacobsson a sarkkörön túl fekvő, Lofoten szigetek  Kvalvika tengerpartját örökítette meg.

Jonas Jacobsson/Gestalten

 Jeffrey Bowman fényképe az Angliai Yorkshire legnagyobb domborulatát, Ingelborought ábrázolja. Bowman tapasztalt utazó és fényképész, aki több könyvet is megjelentettet, és előadásokat is tart. Azért választotta ezt a képet, mert Ingelborough ösztönözte a természet szeretetére és ébresztette fel benne a kalandvágyat. A magaslat nagyapja legkedvesebb kirándulóhelye volt, a hely tehát több szempontból is szentimentális értékkel bír a fotós számára. „A képet 2014 Decemberében készítettem. Az egész túra alatt sűrű köd gomolygott mindenfelé, de amint elkezdtünk ereszkedni kisütött a nap, és ahogy a napfény beragyogott mindent a természet egyik ritka csodájának lehettünk tanúi.

Jeffrey Bowman/Gestalten

 Ez a Franciaországban, a Mont Blanc-on készült kép tökéletesen ábrázolja azt „az érzést, hogy mi parányiak vagyunk világunk csodái mellett” – mondja Isabelle Jouvie, a kép készítője. A francia fotós arra törekszik, hogy elkapja „a fényt, játsszon a domborulatokkal és árnyékkal, felhőkkel és idővel, hogy megörökítse a hegyvonulatok méltóságát”.

Isabelle Jouvie/Gestalten

 Izlandról mindenkinek hó, fagy, jég, feketeség és szürke homokos tengerpart jut eszébe. De Sarah Martinet légi felvétele a szigetet nyár közepén ábrázolja, mikor a növényzet fényben úszik és minden gyönyörű zöld.

Sarah Martinet/Gestalten

 Stefan Dahlqvist a nagyapjával való halászkirándulások emlékét keresve indult el a Svéd vidéket felfedezni. Útján két husky volt a társa. Fényképei gyerekkorának állítanak emléket.

Stefan Dahlqvist/Gestalten

 Dahlqvist útja a Vindel folyón.

Stefan Dahlqvist/Gestalten

 A képek a Gestalten legújabb könyvéből származnak, angol címe The Great Wide Open. 

Lapozgattam egy kicsit a könyvben. A lenti felvételek a világ távolabbi országairól készültek. Annyira szépek, hogy nem tudtam őket kihagyni.

 A lenti link a legjobb fotókat bemutató rövid videót tartalmaz.

 

Kattints a nevekre, ha látni akarod az egyes utazó fényképészek honlapjait és aktuális munkájukat. Érdemes!

Forrás ITT és ITT.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!