Egy életen át tartó hátrányos megkülönböztetés, zaklatás és szexizmus várja a nőket– vagy ez csak kitaláció?

Laura Bates, aki három éve Londonban elindította a Mindennapi szexizmus projektet, megjelentettet egy cikket, amiben kiértékeli az eddigi eredményeket. A százezernél is több történet a nőket egész életükön át érő szexizmusra és a nemek közti egyenlőtlenségekre vet fényt.

A legfiatalabbról szóló bejegyzés egy 11 évestől érkezett, és a sztorik folytatódnak a tini korban, egyetemi évek alatt, és a munkában is.

Ami engem leginkább meglepett, az a cikkre reagáló negatív hozzászólások mennyisége. A legtöbb arról szól, hogy a feministák csak kitalálták az egészet, hogy a legtöbb eset amit beküldtek hamis, hogy az ő nő ismerősükkel ilyesmi nem történik meg soha, tehát az egész helyzet el van túlozva. Még azt is cáfoló indoknak hozták fel, hogy a történetek nem csak egy országból érkeztek, tehát a probléma igazándiból elenyésző.

Elgondolkodtatott. Végigolvastam több, vázlatban ülő írásomat, és bizony sokban van életem különböző pontjain átélt szexista hozzáállásról szó. Aztán elkezdtem összegezni.

Szóval nekem nagyon is úgy tűnik, hogy már csak önmagamból kiindulva is egy életen át tartó szexizmusról van szó. És én egy nagyon átlagos megjelenésű és viselkedésű illető vagyok. Mások valószínűleg ennél sokkal rosszabbon mennek át. Nem tagadom, nyilvánvalóan vannak olyan szerencsés egyének, akik ezt egyáltalán nem, vagy nem ilyen mértékben tapasztalják meg, de ez még nem vonja kétségbe a probléma létezését.

Folytathattam volna a sort sokáig. Bár a szexuális jellegű estek az utóbbi években csökkentek, ez csak arra utal, hogy nem járok ki annyit egyedül. Ha egy nő kiteszi a lábát, rögtön számtalan helyzetre számíthat, amikor igenis szexista hozzáállásban lesz része. A legtöbbünk megtanulta felmérni a terepet, és lehetőségeihez mérten elkerülni ezeket a helyzeteket. De normális az, hogy az életünk egy kockázat felmérési gyakorlat legyen? És most még nem is írtam azokról az esetekről, amik barátnőkkel, rokonokkal estek meg. Az nem az én szerepem, hogy a beleegyezésük nélkül belevonjam őket ebbe. De én úgy éreztem, hogy reagálnom kell arra, amit olvastam. Mert hihetetlen, hogy a mai világban, ha egy nő (100 000-ről már ne is beszéljünk) elmondja mit él át nap mint nap, csak ezért mert nő, akkor azt vágják a fejéhez, hogy hazudik. Vagy nem vette a lapot, vagy kiprovokálta, vagy elkerülhette volna, vagy egyszerűen csak felfújja a dolgot. A hiba nem bennünk van, hanem a társadalomban. De minél többen szólalnak fel, annál hamarabb változik majd a közfelfogás. Legalábbis én bízom benne.

Ha kíváncsi vagy más ehhez kapcsolódó írásokra, akkor olvasd el ezeket a cikkeket ITT, ITT vagy ITT.

Képek forrásához katt a képre.

Címkék: , , , , , ,
Tovább a blogra »