Világszemle

A földrengést követő második nap Nepálban – friss hírek, képek és videó

Utórengések, nemzetközi segítség, közösségi média és társadalmi összefogás – Nepál ezzel zárta a földrengést követő második napot.

 Majd egy milliónyi gyermeknek van szüksége segítségre Nepálban az UNICEF becslése szerint. Míg a mentőszolgálatok, és nemzetközi önkéntesek küszködnek a feladat súlyával, az ivóvíz és étel kifogyóban van a rászorultak számára. A halottak száma már 3218-nál tart, több mint 6500 sérültet tartanak számon. Több százezren alszanak a szabad ég alatt. A jótékonysági szervezetek dolgozóit arra figyelmeztették, hogy éberen figyeljék az esetleges járványok jeleit, mivel egyelőre még az alap higiéniai feltételek sem adottak sok helyen.

A Himalájában rekedt hegymászók evakuálása megkezdődött, de a rossz idő hátráltatja a mentőakciót. Egyelőre 17 halottról tudunk a lavinák következtében, és 70 sebesültről az alaptáborokban.

 Jost Kobusch német hegymászó az Everest alaptáborában készítette ezt a felvételt arról, hogyan idézett elő lavinát a 160 kilométeres távolságban történő földrengés.

Akiket eddig sikerült kimenteni.

Akik még ott rekedtek.

 Egyelőre csak kevés hír érkezett a Gorkha területről, ahol körülbelül 270 ezer ember él. Az ország középső részén található megye az egyik leginkább sújtott része az országnak. Falvak egésze omlott össze, családokat temetve maga alá. Segítséget sok helyen még egyáltalán nem kaptak.

A volt királyi város Bhaktapur híres, a világörökség részét képező épületei romokban, legalább egy tucat templom dőlt össze, és a paloták egész szárnyakat veszítettek el. A legnagyobb turista látványosság, a Dharahara torony több száz embert temetett maga alá, 180 halálos áldozatot számoltak eddig és majdnem 200 még mindig a romok alatt rekedve várja a sorsát.

A helyiek védőruha és hőérzékelők nélkül, szabad kézzel próbálják a romokat mozdítani. A szűk kis utcák egyébként is megállítanák a nagyobb emelőgépeket.

A szállodákban rekedt turisták és helyi lakosok a közös helyiségekben éjszakáztak az utórengésektől tartva.

A rengések Tibetben is érezhetőek voltak, legalább 17-en vesztették életüket és 53-an sebesültek meg.

 

Azon éttermek, amik még üzemképesek ételt osztanak. A társadalmi összefogás hatalmas. Gyógyszertárakat nyitnak meg orvosok előtt, és az emberek nemzetközileg is próbálnak segíteni amiben tudnak. Sátrakat küldenek, nemzetközi légitársaságok ajánlották fel a szállítást, orvosok jelentkeznek önkéntesnek. Tapasztalt, kutyás kereső brigádok érkeztek több országból is, bár az utórengések egyelőre hátráltatják munkájukat.

Felvétel a szombati utórengésekről.

Nemzetközi segítség az Uniós országokból többek között Németországból, Lengyelországból, valamint Indiából, Sri Lankából, Japánból, Kínából, Oroszországból és Izraelből érkezett. Ausztrália 5 millió dollárral támogat több nemzetközi segély szervezetett, melyek Nepálban tevékenykednek. Az Egyesült Államok 1 millió dollárt ígért segélyekben, míg Anglia 5 millió fonttal támogatja az országot. Ennek ellenére az Egyesült Királyság hozzájárulását csalódás is övezi, mivel a jelentős létszámú Ghurka seregekben Angliában szolgáló Nepáli katonákat nem küldte haza, hogy a keresési munkálatokban, és újraépítésben segíthessen. Csalódás, mert a Ghurkák majd 200 éve szolgálják az Angol hadsereget, és most azt érzik az érintettek, hogy az általuk hozott áldozatokat és elkötelezettséget viszonozni kellett volna nagyobb erőfeszítésekkel az Angol állam részéről. (Ezt Hétfőn korrigálták, és végre kereső egységeket küldtek a Ghurka egységekből is.)

 

A szolidaritás a környező országokban, és a világ minden táján látott összefogás megindító, és reményt ad, hogy az ígért segélyek eljutnak majd a megfelelő helyre. Ugyanakkor figyelmeztetés is van, hogy ha magánszemélyként kívánunk pénzben adakozni, akkor csakis hivatalos segélyszervezeteken keresztül tegyük. Bármennyire is elkeserítő, egy ilyen katasztrófa tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy becsületes, jóakaró emberekből pénzt csaljanak ki, ami aztán soha nem jut el a rászorulókhoz.

Kínai diákok gyertyás virrasztása

Könnyekkel küszködve írom ezeket a sorokat, mert most néztem meg újra mi a helyzet barátaim közösségi média oldalán. A kétségbeesés kézzel fogható, de ugyanakkor az emberi jóság, egymásnak segíteni akarás dominál. Üzenetek cserélnek gazdát, jutnak továbbításra még mindig eltűnt otthoni és külföldi személyekről, segítségről, amire szükség van, vagy ami úton van, köszönetnyilvánítások azoknak, akik jöttek a keresést gyorsítani. Szívszaggató személyes bejegyzések, melyeket soha nem fogok elfelejteni. Így zárul a nap, de a sok szabadban, sátorban éjszakázó földönfutóvá lett embernek nem hinném, hogy könnyen jött álom a szemére. Nekik ez még csak a kezdet.

Videó összegzés:

Forrás ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.

Címkék: , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!